Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Lipoliz ile Bölgesel İncelme

Lipoliz; bölgesel incelme ve selülit tedavisinde kullanılan etkili bir yağ eritme yöntemidir.

Beslenme ve egzersiz ile kilo vermeye devam ederken, kadınlarda özellikle bacak, kalça, karın ve belin yan taraflarında, erkeklerde ise daha çok karın ve bel bölgesindeki aşırı yağ birikimi aynı hızda azalmayabilir.

Bel her iki yan tarafı, göbek, bacak ve diz içleri, kol ve ayak bileği, gözaltı hafif torbalanmalar ve gıdık bölgesindeki fazla yağ dokusu içine mezoterapi iğneleri ile özel ürünlerin enjeksiyonuyla bölgesel incelme ve selülitte iyileşme sağlanabilir.

Lipoliz nasıl etkili olur?

Lipoliz enjeksiyonunun yapıldığı bölgelerde yağ hücrelerinin zar geçirgenliği artıyor, yağ hücreleri parçalanıyor, dolaşımla karaciğere ulaşan yağlar yok ediliyor.

Lipoliz ile hem hücre içi yağ miktarı azalıyor hem de yağ hücrelerinin sayısı azalıyor. Bu nedenle uygulama bölgelerindeki yağlanma tamamen ortadan kaldırılabiliyor.

Lipoliz yöntemi ile bölgesel yağ fazlalıkları, deride gevşeme veya sarkama olmadan yok edilebiliyor.

Lipoliz, yağ hücrelerini normal boyutlara getirir. Hatta birçoğunu yok eder. Yağ hücresi bir kez yok olduktan sonra bir daha yeniden oluşmaz. Bu işlem, bazı yağ hücrelerini tamamen yok ettiği için, Liposuction’a benzetilebilir. Ancak Liposuction bu işi cerrahi olarak yapar ve mekanik bir şekilde yağları vakumla çeker.

Kişiye göre farklı ürünler tercih edilebilmekle beraber lipoliz enjeksiyonu karışımlarında en sık kullanılan ajanları ve etki mekanizmalarını şöyle sıralayabilirim.

Fosfatidilkolin; yağ hücrelerinin zar geçirgenliğini arttırarak hücre içindeki yağ asitlerinin hücre dışına çıkmasını ve eritilmesini sağlar.

Deoksikolik asit; doğal deterjan etkisiyle uygulama bölgesindeki yağ hücre zarını eritir ve oluşturduğu enflamasyon ile yeni kollajen üretimini uyarır.

Lipoik asit; yağ hücrelerinin yıkımı ile hücreler arasında biriken yağ asitlerinin lenf kanalları ile bölgeden uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Karnitin; yağ asitlerinin mikrodolaşımla uzaklaştırılmasını ve mitokondri içine taşıyarak yakılmasını sağlar.

Kafein; lipoliz ve mikrodolaşımı arttırır, metabolizmayı hızlandırır.

NAC; uygulama bölgesinde anti-oksidan ve ağrı kesici etki oluşturur.

Lipolizi kaç seans uygulamak gerekir?

Bölgesel yağ fazlalığına ve enjeksiyonların etkisine göre seans sayısı belirlenir.
Çoğunlukla iki hafta aralıklarla 4 – 6 seans ve son uygulamadan 6 ay sonra bir idame tedavisi planlanır.
Lipoliz etkisi, ilk uygulamadan 2-3 hafta sonra görülmeye başlar.

Lipoliz hangi bölgelere uygulanabilir

Çene altı, kollar, karın, bel, sırt, kalça, basen ve bacak bölgesindeki bölgesel yağlar için lipoliz tedavisi uygulanabilir.
Sağlıklı beslenme ve egzersiz planı ile desteklendiğinde lipoliz tedavisinin etkisi kalıcı olur.

Lipoliz ağrısız bir işlemdir

Lipoliz enjeksiyonu kesinlikle ağrılı bir yöntem değildir. Çok ince uçlu, kısa bir mezoterapi iğnesi ile uygulama yapılır. Uygulama yapılan bölgelerde bazen hafif kızarıklık, hassasiyet, ısı artışı, kaşınma veya küçük morluklar görülebilir ancak bunlar kısa sürede geçer.

Lütfen bu yazıyı bir bilgilendirme olarak değerlendirin. Sadece yetkin ellerde bölgesel yağlanmadan kurtulmak için lipoliz uygulamalarından faydalanılabilir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Dr. Halil Ertürk
İç Hastalıkları Uzmanı